بستن
FA EN AR RU FR CHI

عملکرد 3 ساله دانشگاه گیلان در رتبه بندی دانشگاه های سبز دنیا (GreenMetric)

عملکرد 3 ساله دانشگاه گیلان در رتبه بندی دانشگاه های سبز دنیا (GreenMetric)


عملکرد 3 ساله دانشگاه گیلان در رتبه بندی دانشگاه های سبز دنیا (GreenMetric)

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از  پایگاه رتبه بندی بین المللی دانشگاه های سبز دنیا (GreenMetric) که در دانشگاه دولتی اندونزی مستقر است، دانشگاه گیلان در سال 2017 با کسب رتبه 326  دنیا در جمع دانشگاه های سبز جهان و 10 دانشگاه سبز کشور قرار گرفت. در سال 2017 تعداد 619 دانشگاه در بین دانشگاه های سبز دنیا  قرار گرفته اند.

در سال 2018 دانشگاه گیلان با کسب رتبه ۲۶۲ دنیا در جمع دانشگاه های سبز جهان قرار گرفت. در سال این تعداد ۷۱۹ دانشگاه در بین دانشگاه های سبز دنیا و 5 دانشگاه سبز کشور قرار گرفت. 

در سال 2019  دانشگاه گیلان با ارتقای 65 پله ای جهانی نسبت به سال 2018، رتبه 198 را در جمع دانشگاه های سبز جهان و  رتبه 3  در میان دانشگاه های سبز کشور در سال جاری از آن خود نمود.

لازم به ذکر است دانشگاه گیلان با بهره گیری از مدیریت و برنامه ریزی صحیح در خصوص حمایت از محیط زیست و الگوسازی برای کاهش مصرف انرژی و گازهای گلخانه ای به ترتیب موفق به کسب رتبه های 2، ۳ و 4 ملی در شاخص‌های آموزش، حوزه ی اقلیم و انرژی  و مدیریت زیرساخت بین 22 دانشگاه ایرانی صاحب صلاحیت در این رتبه بندی شده است.

رتبه بندی جهانی دانشگاهی گرین متریک با هدف ارائه چشم انداز جامع از شرایط و سیاست های مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه های کشورهای مختلف راه اندازی شده و از سال ۲۰۱۰ میلادی به صورت سالانه از 6 شاخص کلیدی (محیط زیست و زیرساخت، انرژی و تحقیقات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل، آموزش) برای ارزیابی استفاده می کند. گرین متریک ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاستگذاران در محیط های دانشگاهی فراهم کرده و سالانه بیش از 10 هزار موسسه توسط این نظام رتبه بندی ارزیابی می شوند و در نهایت فهرست موسسات برتر انتشار می یابد. این فهرست در سال جاری؛ 780 موسسه از 85 کشور در سراسر جهان را شامل می شود که در این میان؛ دانشگاه وخنینگن هلند، دانشگاه آکسفورد انگلستان و دانشگاه کالیفرنیا-دیویس رتبه های برتر جهانی را از آن خود کرده اند.


 

آدرس کوتاه :